Registrácia Zabudnuté heslo

Tatiana s ťažko chorým synom Riškom

Tatiana je mamou 11-ročného Riška, ktorý má nádor na mozgu. Po tom, čo ju opustil manžel, žijú v 1 izbe u mamy. Riškovi pomáhame aj cez interaktívny citylight. Zistite viac na www.darujteraz.sk

Žiadateľ:

Anonymný žiadateľ

ID projektu:

201800187

Oblasť: daruj teraz - Lokalita: Žilinský kraj - Tvrdošín Dátum platnosti projektu: 17.04.2018 - 17.04.2019

1,200.00 € celkovo potrebných 0 € získaných 84.00 € získaných inak 1,116.00 € ešte potrebných
7%
Podporiť projekt

Partner:

Partner: OZ Záleží nám Partner: Merck

Popis projektu

Tatiana (33) z Oravy snívala o šťastnej kompletnej rodine. Žiaľ, osud to zariadil inak. Najskôr sa musela vyrovnať s ťažkou chorobou mladšieho syna Riška (11). Keď si myslela, že horšie sa jej už nemôže stať, opustil ju manžel, a tak sa dnes musí s dvomi deťmi uskromniť v jednej izbe.
 
Život sa mladej žene zosypal ako domček z karát po tom, čo jej oznámili najhoršiu správu jej života. „Dozvedela som sa, že Riško má nádor na mozgu,“ začína svoje smutné rozprávanie ťažko skúšaná Tatiana. Nič iné jej neostávalo, len zápasiť s ťažkou chorobou. Vzápätí prišla ďalšia facka od života, opustil ju muž a otec detí, ktorý zanechal rodine veľké dllhy. Musela ich splácať a uskromniť sa so životom v jednej izbe.
 
Na všetko zostala sama s dvoma chlapcami, s ktorými žije u svojej mamy v Podbieli. Tá ich prichýlila bez váhania zo dňa na deň. Keď už by sa zdalo, že sa aspoň Riškova choroba trošku ustáli, prišla ďalšia rana. V jedno ráno, keď sa Riško zobudil, mal veľmi dobrú náladu. „S úsmevom mi povedal, že sa dnes dobre vyspal. No boli to, žiaľ, jeho posledné slová, ktoré vyslovil. Niekoľkokrát opakoval, že ho bolí hlavička. Zrazu odpadol a ostal bezvládne ležať,“ s plačom hovorí matka.
 
Očká mal zavreté, zuby zacvaknuté. „Praskla mu v mozgu cievka a odvtedy je v bdelej kóme,“ plače žena, ktorá napriek tejto veľkej bolesti bojuje s osudom. Bezvládny chlapček, ktorý je odkázaný na pravidelné polohovanie a kŕmenie cez nutričnú sondu, dnes už len nehybne leží na lôžku. „Jediné, čo dokáže Riško prejaviť, je úsmev a to nás veľmi teší, pretože aspoň vieme, že sa má dobre,“ vraví mamina.
 
Ťažko skúšaná žena má našťastie po boku ešte 13-ročného syna Miška, ktorý jej veľmi pomáha a dáva jej životu zmysel. Aj kvôli svojmu chorému bračekovi pochopil Miško životné trápenie svojej mamy skôr ako jeho rovesníci, ktorí si nerušene užívajú mladosť. Starostlivej mame zostáva na život a výdavky spojené s ťažkým zdravotným stavom svojho syna úplné minimum.
 
Musí tak neraz siahnuť nielen na dno svojich fyzických a psychických síl, ale aj za finančnú hranicu. Tatiana, ktorá je nonstop pri lôžku dieťaťa, otáča každý cent aj dvakrát. Je hlavou i krkom rodiny a chtiac-nechtiac musí preukázať aj svoju silu, keď nesie nevládneho Riška do kúpeľne na poschodí, aby ho okúpala. „Keď chceme Riška okúpať, musíme ho niesť na rukách na prvé poschodie, kde máme kúpeľňu,“ vysvetľuje Tatiana. Pri týchto podmienkach len skromne sníva o výťahu, ktorý by ju odbremenil od prenášania. Riškovi by pomohli rehabilitácie či magnetoterapie, na ktoré štát neprispieva.

Preposlanie projektu

Názov projektu:

Tatiana s ťažko chorým synom Riškom

Žiadateľ:

Anonymný žiadateľ

ID projektu: 201800187

* takto označené polia sú povinné

Otázka k projektu

Názov projektu:

Tatiana s ťažko chorým synom Riškom

Žiadateľ:

Anonymný žiadateľ

ID projektu: 201800187

* takto označené polia sú povinné

Nahlásiť projekt

Názov projektu:

Tatiana s ťažko chorým synom Riškom

Žiadateľ:

Anonymný žiadateľ

ID projektu: 201800187

* takto označené polia sú povinné