Registrácia Zabudnuté heslo

Margita má obavy, že skončí na ulici

Pani Margitu trápia vážne zdravotné problémy a dlhy na nájomnom. Prácou upratovačky si dokáže zarobiť na základné životné potreby, náklady na bývanie sú už nad jej sily.

Žiadateľ:

Margita Krumpolcová

ID projektu:

201700143

Oblasť: plus pre ženy - Lokalita: Trnavský kraj - Dunajská Streda Dátum platnosti projektu: 04.07.2017 - 04.07.2018

2,400.00 € celkovo potrebných 110.00 € získaných 0 € získaných inak 2,290.00 € ešte potrebných
5%
Podporiť projekt

Partner:

Partner: News and Media Holding a.s. - Plus Jeden Deň

Popis projektu

Margitu Krumpolcovú (47) zo Šamorína osud napriek jej veľkej snahe zrazil na kolená. Môže za to dlhšia maródka pre vážne zdravotné problémy, nevydarené manželstvo aj dlhy na nájomnom. Každý deň vstáva skoro ráno, aby už o piatej bola v práci. No z výplaty 400 eur so synom Denisom (13) doslova živoria. Nebyť staršieho syna Pavla (27), nemali by čo do úst. 

Pani Margita zvládla ťažké detstvo poznačené alkoholom u otca a neskôr zažila to isté trápenie v manželstve. Hoci má niekoľko vážnych zdravotných diagnóz a za sebou už osem operácií, všetko by vedela vydržať. No problémy začali neúnosne pribúdať.    

„Asi pred piatimi rokmi ma kliešť nakazil boreliózou. Zistili mi to, až keď som jedného dňa nemohla vstať z postele. Hneď na to ma začala trápiť reuma a artritída, kvôli čomu som 8 mesiacov musela maródovať. Od štátu som vtedy dostávala len 70 eur mesačne,“ hovorí. „Vtedy sme sa zadlžili na nájomnom, manžel ho jednoducho neplatil, občas nám kúpil potraviny a to bol celý jeho príspevok do domácnosti. To, že neplatil ani nájom, som zistila až neskôr,“ tvrdí ťažko skúšaná žena.

Dlh na nájomnom sa vyšplhal až do výšky 2 400 eur. A hoci s bývalým manželom je už takmer rok rozvedená, nedoplatky ostali na jej pleciach. Spláca ich po 50 eur mesačne. To je maximum, čo dokáže zo svojho príjmu ukrojiť.  „V byte bývam so synmi Denisom a Paľkom, ktorý už pracuje ako betonár. Keby jeho nebolo, tak niekedy veru nemáme čo jesť,“ opisuje situáciu pani Gitka. 

Pracuje ako upratovačka vo firme, ktorá vyrába jednorazové zdravotnícke pomôcky pre chirurgiu. Do práce chodí na bicykli asi dva kilometre, dvakrát denne. „Priestory treba čistiť a dezinfikovať pred výrobou aj po nej, tak chodíme ráno od piatej do pol desiatej a poobede od tretej do siedmej,“ vysvetľuje. 

Kedysi si popri práci dokázala privyrobiť aj šitím či upratovaním bytov, ale dnes už nevládze. Keď preberáme možnosti, ako zaplatiť dlh na nájomnom, potajomky si utiera slzy. „Zvyčajne plačem, len keď ma nikto nevidí,“ ospravedlňuje sa nešťastná žena.

Dôvodom na slzy je oznámenie mestského úradu, že jej nepredĺžia nájomnú zmluvu, keď nezaplatí dlh naraz. Pohrozili jej exekúciou a Gitka sa bojí, aby  sa aj so synmi neocitla na ulici. Z biedneho platu nedokáže ušetriť viac. 

„Zubára aj očného lekára som odložila na neurčito, lebo teraz by som okuliare ani plomby nemala z čoho zaplatiť,“ hovorí s tým, že pre seba nič nepotrebuje. Skôr myslí na synov, ktorí spia na 20-ročných preležaných matracoch a mladšiemu by sa zišiel počítač. Všetky jej plány však stroskotali. K dlhu za nájom navyše prišiel ďalší úder – nedoplatok 119 eur za kúrenie! „Som zúfalá, prísť o byt by bola v našej situácii tragédia,“ obáva sa najhoršieho.

Preposlanie projektu

Názov projektu:

Margita má obavy, že skončí na ulici

Žiadateľ:

Margita Krumpolcová

ID projektu: 201700143

* takto označené polia sú povinné

Otázka k projektu

Názov projektu:

Margita má obavy, že skončí na ulici

Žiadateľ:

Margita Krumpolcová

ID projektu: 201700143

* takto označené polia sú povinné

Nahlásiť projekt

Názov projektu:

Margita má obavy, že skončí na ulici

Žiadateľ:

Margita Krumpolcová

ID projektu: 201700143

* takto označené polia sú povinné