Registrácia Zabudnuté heslo

Margita s chorým synčekom Maťkom bojujú zo všetkých síl

Keď sa Svrčkovci s dcérkou Jankou tešili na druhé dieťatko, netušili, čo si pre nich nachystal osud. Martinko prišiel na svet priskoro a dodnes je úplne odkázaný na mamine starostlivé ruky.

Žiadateľ:

Margita Svrčková

ID projektu:

201700154

Oblasť: plus pre ženy - Lokalita: Žilinský kraj - Žilina Dátum platnosti projektu: 12.09.2017 - 12.09.2018

3,100.00 € celkovo potrebných 225.00 € získaných 0 € získaných inak 2,875.00 € ešte potrebných
7%
Podporiť projekt

Partner:

Partner: News and Media Holding a.s. - Plus Jeden Deň

Popis projektu

Žiadna dovolenka, žiadny výlet. Margita Svrčková (35) z Pekliny v okrese Žilina pozná od narodenia svojho synčeka Maťka len každodenné cvičenia a strach, čo bude s jej milovaným dieťatkom.
 
Starosti zažila už pri narodení dcérky Janky (4), ktorá sa narodila predčasne. „Po pôrode bola prevezená do inkubátora. Naše dievčatko sa držalo statočne. Po asi dvoch mesiacoch nám dcérku konečne pustili domov,“ vraví mladá matka. Vďaka cvičeniam v rehabilitačných zariadeniach sa nenaplnili obavy lekárov a Janka začala sama chodiť. Keď mala Janka rok a pol, Margita otehotnela. Nechcela, aby ich malá princezná ostala sama. „Chceli sme, aby mala súrodenca. Veľmi sme túžili po chlapčekovi, pretože ja pochádzam z rodiny, kde sú samé baby,“ s úsmevom hovorí Gitka. Jej želanie sa aj splnilo. No chlapček prišiel na svet veľmi predčasne. Aj keď obaja rodičia verili, že všetko bude v poriadku, nestalo sa tak.
 
Maťko po pôrode putoval rovno do inkubátora a po viac ako dvoch týždňoch dostal silne krvácanie do mozgu. „Lekári nás vtedy pripravovali na to najhoršie. Ani si neviete predstaviť, čo sme si všetko vytrpeli. V hlavnom riečišti sa mu urobila krvná zrazenina, ktorú mu rozpúšťali ako dospelému človeku pri mozgovej príhode. Povedali nám, že iná možnosť nie je,“ smutným hlasom spomína povedala pani Margita.
 
Malého Martinka hneď v nemocnici pokrstil kňaz a udelil mu aj pomazanie chorých. Hoci lekári upozorňovali Gitku pred možnými následkami, veriaci rodičia dúfali v uzdravenie. No nestalo sa tak.
 
Keď si svojho synčeka nakoniec zobrali z nemocnice domov, malá Janka bola stále pri ňom a ani na sekundu ho nespustila z oka. „Keď som ho kŕmila, prebaľovala, na všetko bola zvedavá a vždy sa prizerala a mala kopec otázok, na ktoré som jej veľmi rada odpovedala,“ dodáva mamička. No prišla aj najťažšia otázka: „Maminka, ocko, náš Maťko je chorý, pravda?“ Vtedy sa statočná mama rozplakala. „Iba som jej krátko odvetila, že áno, ale keď budeme s Maťkom cvičiť a budeme sa modliť k Ježiškovi za jeho zdravie, Maťko sa nám uzdraví,“ vraví s plačom.
 
Dnes má chlapček 2 a pol roka. K detskej mozgovej obrane sa pridružilo ďalších sedem diagnóz. Maťko nesedí, nerozpráva, nechodí a potrebuje 24-hodinovú opateru.
 
Margita nemôže od neho odísť do práce, dostáva rodičovský príspevok a rodina tak žije z jedného platu. Jej manžel pracuje ako brusič a výplata 650 eur je akurát tak na prežitie. Peniaze ani zďaleka nepokryjú náklady na rehabilitačné pobyty, ktoré Maťko potrebuje. Rodina zbiera vrchnáky z plastových fliaš, za kilo dostanú aspoň pár centov. No ani to nestačí.
 
„Veľa modlitieb a podpory od blízkych ma zdvihlo, pozbierala som všetky sily a bojujeme ďalej. Plač ani nič podobné nepomôže, iba deň čo deň bojovať a zvládať každodenné cvičenia, aby pomohli malému Maťkovi,“ uzatvára obetavá mamička. 

Preposlanie projektu

Názov projektu:

Margita s chorým synčekom Maťkom bojujú zo všetkých síl

Žiadateľ:

Margita Svrčková

ID projektu: 201700154

* takto označené polia sú povinné

Otázka k projektu

Názov projektu:

Margita s chorým synčekom Maťkom bojujú zo všetkých síl

Žiadateľ:

Margita Svrčková

ID projektu: 201700154

* takto označené polia sú povinné

Nahlásiť projekt

Názov projektu:

Margita s chorým synčekom Maťkom bojujú zo všetkých síl

Žiadateľ:

Margita Svrčková

ID projektu: 201700154

* takto označené polia sú povinné