Registrácia Zabudnuté heslo

Mária sa trápi so synom s mozgovou obrnou

Mária (30) dokáže venovať chorému synovi všetku svoju lásku, ale nie nádejnú liečbu. Delfíny by Alexíkovi veľmi pomohli.

Žiadateľ:

Maria Richterova

ID projektu:

201700144

Oblasť: plus pre ženy - Lokalita: Žilinský kraj - Žilina Dátum platnosti projektu: 19.07.2017 - 19.07.2018

4,500.00 € celkovo potrebných 2,245.00 € získaných 0 € získaných inak 2,255.00 € ešte potrebných
50%
Podporiť projekt

Partner:

Partner: News and Media Holding a.s. - Plus Jeden Deň

Popis projektu

S chlapčekom so šibalskými očkami sa osud kruto zahral. Alex Richter (8) zo Žiliny od narodenia trpí mozgovou obrnou, epilepsiou a ďalšími zdravotnými ťažkosťami. Mama Mária (30) by mu zniesla aj modré z neba, hoci sama bojuje s viacerými diagnózami. Na ďalšiu delfinoterapiu, ktorá by jej synovi veľmi pomohla, však nezvyšujú peniaze.
 
 „Alexík bol plánované dieťa, aj tehotenstvo bolo bez problémov, nemala som žiadne komplikácie,“ spomína mamička na chvíle v radostnom očakávaní. Všetko sa však zvrtlo..

Ukázalo sa, že jej synček má mozgovú obrnu, oslabenú jemnú aj hrubú motoriku, dokonca sa mu začala tvoriť skolióza. Krátko po pôrode mu lekári zistili i srdcovú chybu. „Najväčšiu starosť mi robí to, že nerozpráva,“ smutne spomenie ďalší problém milovaného synčeka. Na všetko zostala sama, s mužom sa rozviedli už po roku. „O syna nejavil vôbec záujem. Odišiel od nás,“ konštatuje Mária, ktorá sama trpí epilepsiou a je po operácií chrbtice.

Alexík je veľmi živé dieťa. Pri našom stretnutí sa nám snažil ukázať všetko, čo dokáže, aj aké hračky má rád. No pri jednej hračke nevydrží ani päť minút. Má totiž vážnu poruchu správania, pre ktorú navštevuje špeciálnu školu.
Napriek všetkému aj on túži mať kamarátov. „Keďže však nerozpráva, deti sa s ním nechcú hrať, utekajú od neho, aj si z neho robia posmešky,“ hovorí o ďalšej veľkej bolesti Mária. Bola však šťastná, keď sa jej tento rok podarilo vybaviť pre chorého syna delfinoterapiu v Egypte. „Vďaka tejto liečbe Alexík robil veľké pokroky, začal lepšie vnímať, jeho zdravotný stav sa postupne zlepšoval,“ opisuje mama. Aby však delfinoterapia mala trvalejší efekt, Alexík by mal absolvovať aspoň päť takýchto pobytov.
Ibaže jedna liečba stojí až 150 eur, ktoré Mária nemá z čoho našetriť. Jej hlavným príjmom je opatrovateľský príspevok 300 eur mesačne. Zamestnať sa totiž nemohla, keďže musí byť chorému synovi k dispozícii takmer nepretržite. Napríklad epileptické záchvaty dostáva nielen počas dňa, ale aj v noci.

Exmanžel platí výživné 200 eur a rodinný rozpočet „vylepšuje“ ešte 30-eurový mesačný príspevok na dopravu, aby mohla voziť Alexa do školy či k lekárovi. Pritom na bývanie, stravu, oblečenie, lieky či benzín vynaloží mesačne najmenej 530 eur. Takže ak sa nevyskytnú nečakané výdavky, s rozpočtom zostane akurát na nule a je šťastná, že si nemusí požičať. Napriek finančnej biede sa však nevzdáva svojho sna vybaviť Alexíkovi ďalšiu delfinoterapiu. „Chcem pre neho urobiť maximum, pokiaľ nie je neskoro. Má len mňa, ale ja tu večne nebudem. Trápim sa, čo sa s ním stane, keď sa už na mňa nebude môcť spoľahnúť,“ s plačom dodáva Mária.

Preposlanie projektu

Názov projektu:

Mária sa trápi so synom s mozgovou obrnou

Žiadateľ:

Maria Richterova

ID projektu: 201700144

* takto označené polia sú povinné

Otázka k projektu

Názov projektu:

Mária sa trápi so synom s mozgovou obrnou

Žiadateľ:

Maria Richterova

ID projektu: 201700144

* takto označené polia sú povinné

Nahlásiť projekt

Názov projektu:

Mária sa trápi so synom s mozgovou obrnou

Žiadateľ:

Maria Richterova

ID projektu: 201700144

* takto označené polia sú povinné