Registrácia Zabudnuté heslo

Nataša chce synovi dopriať domov, ktorý sama nikdy nemala

Nataša Oláhová žije so synom Marekom v ubytovni. Pracuje ako upratovačka, zo skromného platu im často nevyjde ani na stravu. Marek je navyše astmatik, v lekárni nechávajú posledné peniaze.

Žiadateľ:

Nataša Oláhová

ID projektu:

201700156

Oblasť: plus pre ženy - Lokalita: Bratislavský kraj - Bratislava II Dátum platnosti projektu: 04.10.2017 - 04.10.2018

2,000.00 € celkovo potrebných 125.00 € získaných 0 € získaných inak 1,875.00 € ešte potrebných
6%
Podporiť projekt

Partner:

Partner: News and Media Holding a.s. - Plus Jeden Deň

Popis projektu

Nataša Oláhová (48) žije so synom Marekom (15) v izbičke v jednej z bratislavských ubytovní. Pracuje ako upratovačka v škole, zo skromného platu im často nevyjde ani na stravu. Marek je navyše astmatik, v lekárni často nechajú aj posledné peniaze. Ochrannú ruku nad dvojčlennou rodinou drží obetavá pani Alžbeta (82). Natašu pozná už dlhé roky ako slušnú a pracovitú ženu. Chváli aj dobre vychovaného chlapca, ktorý miništruje v kostole.
 
Nataša okúsila život v detskom domove aj na ulici. Malebná izbička, o ktorú sa dnes delí s dospievajúcim synom Marekom, je pre ňu doslova vykúpením. A hoci patrí k pracovitým ľuďom, od života nedostala to, čo iní berú ako samozrejmosť. Nevie čítať, ani písať. Dvojčlenná rodina tak musí vyžiť z minimálnej mzdy, ktorú zarobí ako upratovačka v škole. Lepšiu prácu nevie zohnať.
 
Nikdy nepocítila materinskú lásku. Putovala z jedného detského domova do druhého. A tak sa dnes snaží dopriať synovi to, čo nemala – pravý domov. Nie je to vôbec ľahké. Keď Nataša dovŕšila 18 rokov, musela opustiť zariadenie pre deti bez rodiny. Ostala na ulici a sama. Na ceste za prácou jej navyše stáli vrodené poruchy – dyslexia a dysgrafia.
 
Rozhodla sa opustiť Lučenec a odišla do hlavného mesta. Ako mladá a neskúsená dievčina bývala, kde sa dalo. „Raz som mesiac spávala na stanici, vonku a v zime,“ zaznelo ticho z jej úst. Keď sa potrebovala umyť, musela sa dokonca okúpať v Dunaji. „Všetci na mňa pozerali, čo to robím. Ale ja som sa potrebovala umyť,“ priznala. Snažila sa nejako uživiť, no každý deň sa stretávala s ľuďmi, ktorí ju osočovali.  „Pozerali na mňa s nenávisťou a povedali len, že som cigánka. Prečo všetkých hádžu do jedného vreca?“ pýta sa Nataša.
  
Útle žieňa, ktoré má len 140 cm a váži sotva 40 kíl, sa živí ako upratovačka. Fyzicky náročnú prácu robí dns aj napriek tomu, že jej diagnostikovali pruh. “Mali ma operovať, bola som aj v nemocnici. Ale mala som zápal priedušiek a napokon ma neoperovali. Keby som nemala problémy s čítaním a písaním, robila by som niečo iné než upratovanie. Ale čo mám robiť, musíme z niečoho žiť," povedala skľúčene.
Marekov otec sa o chlapca nezaujíma, neplatí ani výživné. „Čo by som mala z toho, keby som ho udala? Aj tak nemá z čoho platiť. Z toho, že upratuje schody, vyžije ledva on sám,“ hovorí o mužovi, ktorý prepadol alkoholu. Na Mareka si nespomenie ani na jeho narodeniny. „Ja som potajomky kupovala darčeky namiesto otca, no Marek ma prekukol. Povedal mi, nech nemíňam,“ dodáva Nataša.
Po tom, ako vyplatí všetky poplatky, jej z výplaty ostane na mesiac asi 110 eur. Z nich musí okrem stravy a základných hygienických potrieb zaplatiť lieky pre seba aj pre Mareka. Príležitostné výdavky, ako teraz na začiatku školského roka, sú pre nich doslova postrachom.
 
Jej najväčšou oporou sa stala pani Alžbeta (82), ktorú volá familiárne babka. „Je to môj anjel strážny, v živote by som už takú osobu nenašla,“ priznáva Nataša. Pomoc Alžbety má cenu zlata. Keď môže, navarí a pomôže aj finančne. „Stalo sa, že som jej musela dať mojich posledných 10 eur, lebo potrebovala lieky pre Mareka,“ priznala Alžbeta a smutne dodala, že z jedného dôchodku viac nezmôže.
 
“Ľudia v okolí ju poznajú a správajú sa k nej dobre, lebo vedia, že je pracovitá a čistotná. Len býva často chorá, veď si len predstavte – taka útla žena a musí umývať tie veľké okná v škole,” hovorí pani Alžbeta.
 
Zdravotné problémy trápia aj Mareka, je ťažký astmatik. Okrem peňazí na lieky musí Nataša hradiť aj liečebné pobyty. „Niečo zaplatí poisťovňa a niečo ja. Keby nebolo babky, neviem, akoby som tých 50 eur vôbec ušetrila,“ priznáva Nataša.
 
Dospievajúci chlapec navyše potrebuje zošity a oblečenie, z ktorého rýchlo vyrastie. Nataša sa mu ale odmalička snaží vysvetliť, že musia žiť skromne a nemôžu si dovoliť všetko. V kútiku duše verí, že raz sa možno aj na nich usmeje šťastie.

Aktuálny status projektu

Rodine ste doposiaľ venovali 100,- eur, ktoré sme v plnej výške poukázali na číslo účtu p.Oláhovej. Všetkým darcom ďakujeme!

Počet statusov [1]
[1 - 1]

Preposlanie projektu

Názov projektu:

Nataša chce synovi dopriať domov, ktorý sama nikdy nemala

Žiadateľ:

Nataša Oláhová

ID projektu: 201700156

* takto označené polia sú povinné

Otázka k projektu

Názov projektu:

Nataša chce synovi dopriať domov, ktorý sama nikdy nemala

Žiadateľ:

Nataša Oláhová

ID projektu: 201700156

* takto označené polia sú povinné

Nahlásiť projekt

Názov projektu:

Nataša chce synovi dopriať domov, ktorý sama nikdy nemala

Žiadateľ:

Nataša Oláhová

ID projektu: 201700156

* takto označené polia sú povinné