Registrácia Zabudnuté heslo

Tereza začína nový život s trojročným synčekom

Detstvo mladej mamičky Terezy bolo poznačené alkoholom a nedbanlivosťou zo strany jej rodičov. Po rokoch v detskom domove sa snaží o samostatný život s priateľom a synčekom Tomáškom.

Žiadateľ:

Terézia Matúšková

ID projektu:

201700166

Oblasť: plus pre ženy - Lokalita: Banskobystrický kraj - Rimavská Sobota Dátum platnosti projektu: 21.11.2017 - 21.11.2018

2,000.00 € celkovo potrebných 70.00 € získaných 0 € získaných inak 1,930.00 € ešte potrebných
4%
Podporiť projekt

Partner:

Partner: News and Media Holding a.s. - Plus Jeden Deň

Popis projektu

Terézia Matúšková (18) prežila otrasné detstvo. Vyrastala pri Lučenci v rodine so štyrmi súrodencami. Rodičia však prepadli alkoholu a o deti sa vôbec nestarali. Terezka sa ako dvojročná dostala do detského domova v Ilave, no potom rodičia sľúbili úradom, že sa zmenia. Opak sa stal pravdou.

Ako maličká sa vrátila z detského domova späť. Krstná mama jej rodičom kúpila starý dom, aby začali s deťmi odznova. „Moji rodičia boli alkoholici. U otca ako muža to bolo bežné, no nikdy nepochopím, prečo holdovala alkoholu aj moja mama. Od sociálky dostali obaja rodičia polročné ultimátum na nápravu, lenže nič sa nezmenilo a pili ešte viac,“ spomína si na svoje detstvo Tereza.

Keď mala osem rokov, narodil sa je braček. „Mama ho nechala doma a išla piť do krčmy. Ja som sa o neho musela starať. Prebaľovať, kŕmiť, variť aj prať. Bolo to pre mňa hrozné obdobie, aké neželám nikomu na svete,“ hovorí.

Keďže rodičia nedodržali sľub, ktorý dali sociálnym pracovníkom, Terezka ako žiačka základnej školy opäť putovala do detského domova v Hriňovej. Tam jej bolo určitý čas dobre, kým si nenašla priateľa a v necelých 16 rokoch otehotnela. „Vôbec som nevedela, že som tehotná. Športovala som, len tety v domove si všimli, že priberám a rastie mi brucho. Testy a kontrola na gynekológii potvrdili, že som bola už vo štvrtom mesiaci. Vtedy mi môj priateľ povedal, že mám ísť na potrat, alebo keď sa dieťa narodí, mám ho dať na adopciu. Rázne som odmietla a keď sa Tomáško narodil, jeho otca som ani nedal zapísať na matrike do papierov,“ opisuje prízvukuje.

Otec Tomáška o chlapčeka nejaví žiadny záujem. Tereza sa dostala do ústavu pre mladé mamičky a odtiaľ do náhradnej rodiny v Hriňovej. Žila tam, až kým sa nezoznámila so súčasným priateľom Dávidom (23). „Našli v Rimavskej Sobote podnájom v starom byte. Keď sme tam prišli vyzeralo to strašne. Všetok nábytok, čo máme, sme si postupne zohnali v rôznych bazároch. Podmienkou sociálky bolo, aby mal aj syn vlastnú izbu a spával samostatne. Stále nám chodili kontroly, až kým nezistili, že naozaj žijeme ako usporiadaná rodina a aj synček má všetko, čo potrebuje,“ hovorí mladá mamička.
 
Krstná mama, ktorá chcela kedysi pomôcť jej rodine, stojí pri Terezke aj teraz. „Bez krstnej mamy by sme nikdy neboli tam kde sme teraz, pomohla vo všetkom a so všetkým,“ s vďakou vraví Terezka, ktorá chodí tretí rok na Strednú odbornú školu obchodu a služieb v Rimavskej Sobote a učí sa za kaderníčku. „Chcem si urobiť aj nadstavbu, aby som mala maturitu. Môj priateľ pracuje ako kamenár, zarobí 480 eur. Ja dostanem zo školy štipendium 45 eur plus ohodnotenie za prax 21 eur a z toho musíme vyžiť. Nájom máme 170 eur, úver 111, za škôlku platíme 60 eur a ešte sa skladáme aj v škole na stužkovú a maturitu,“ vyratúva Tereza.

Jej mama by jej mala posielať aj výživné 27 eur, no za celý čas ho nedostala ani raz. „Napriek tomu, ako sa ku mne odmalička zachovala, nechcela som ju udať, ale budem to musieť urobiť. Nie pre tie peniaze, ale preto, aby si to všetko uvedomila a konečne prestala piť. Keď bol súd ohľadom výživného, dozvedela som sa, že moja mama je zasa tehotná a opýtala som sa jej na to. Odpovedala mi na to takto - dúfam, že nie som, lebo som rada, že som sa zbavila vás,“ tlmočí Tereza jej kruté slová.

Mladá žena mala hrozné detstvo, aj preto si sľúbila, že urobí všetko pre to, aby jej syn nič také nepoznal. „Dala by som mu aj to posledné. Žijeme s priateľom na doraz, veľa peňazí z toho, čo zarobí on a ja dostanem zo školy, nám nezostáva. Ale verím, že sa nám spolu podarí zabezpečiť Tomáškovi lepšiu budúcnosť,“ dodala mladá mamička Tereza.

Preposlanie projektu

Názov projektu:

Tereza začína nový život s trojročným synčekom

Žiadateľ:

Terézia Matúšková

ID projektu: 201700166

* takto označené polia sú povinné

Otázka k projektu

Názov projektu:

Tereza začína nový život s trojročným synčekom

Žiadateľ:

Terézia Matúšková

ID projektu: 201700166

* takto označené polia sú povinné

Nahlásiť projekt

Názov projektu:

Tereza začína nový život s trojročným synčekom

Žiadateľ:

Terézia Matúšková

ID projektu: 201700166

* takto označené polia sú povinné