Registrácia Zabudnuté heslo

Vdova Katka sa bojí, že prídu o dom

Prvé Vianoce bez ocka čakajú Katarínu a jej päť detí. Rédekyovci z Dolných Kočkoviec mali pred sebou krásny spoločný život. Všetko zmenila veľká tragédia, pri ktorej zahynul otec rodiny.

Žiadateľ:

Katarína Rédekyová

ID projektu:

201700169

Oblasť: plus pre ženy - Lokalita: Trenčiansky kraj - Púchov Dátum platnosti projektu: 13.12.2017 - 13.12.2018

5,000.00 € celkovo potrebných 800.00 € získaných 0 € získaných inak 4,200.00 € ešte potrebných
16%
Podporiť projekt

Partner:

Partner: News and Media Holding a.s. - Plus Jeden Deň

Popis projektu

Jozef (+49) sa ako zručný muž pustil do svojpomocného zveľaďovania domu. Na jar sa stalo obrovské nešťastie. Otec piatich detí zomrel za volantom kamiónu v Poľsku. Ako sa ukázalo, zlyhalo mu srdce.

Manželia od začiatku svojho vzťahu túžili po deťoch. „Dlho sa nám nedarilo, nakoniec sme ich mali päť. Chceli sme toľko detí, manžel ich miloval, boli pre neho všetkým. Iní muži išli po práci s kolegami na pivo, Jožko sa ponáhľal za rodinou, mal nás veľmi rád,“ spomína vdova Katka (42).

Manžel bol pre ňu životnou istotou, vedela to o ňom už od prvej chvíle, kedy ho pred rokmi spoznala. „Bol veľmi pracovitý, nedokázal sedieť len tak so založenými rukami. Odkedy sme mali domček, vlastnými rukami ho pomaly opravoval. Keď som sa ho spýtala, kedy budeme mať chvíľku iba pre seba, láskyplne ma objal a povedal, že aj to bude, keď dá všetko do poriadku. Už sa toho nedožil. Jožkovu fotografiu mám pod vankúšom, rozprávam sa s ním. Stále to bolí, je to stále čerstvé, chýba mi každý deň, každú chvíľku,“ hovorí Katka a neudrží slzy.
Keď zomrel Jozef, Kataríne sa doslova zrútil svet. O niekoľko mesiacov pochovala aj svoju mamu, ktorá bývala s nimi a Katka sa o ňu roky starala. Vdova zostala odrazu nielen bez manželovej výplaty, ale aj peňazí za opatrovanie. Až teraz nastúpila do práce na dohodu do firmy, kde robí ešte len dva týždne a nemá istotu, či bude mať robotu aj po novom roku. O mamu s piatimi deťmi sa totiž žiaden zamestnávateľ netrhá.

Pritom Katka sa musí postarať o štyri dcéry - Natálku (7), Sabinku (10), Simonku (12), Michaelu (16) a syna Jozefa (19). Miška je prváčkou na zdravotnej škole, pre ktorú sa rozhodla po smrti chorej starej mamy. Jožka čaká maturita. Ako najstarší syn si uvedomuje, že musí čiastočne zastúpiť chýbajúcu hlavu rodiny. Našťastie je zručný po otcovi. „Snažím sa, aj keď je to náročné. Otec mi chýba, nestihol ma naučiť všetky chlapské roboty a aj veci okolo aut, v tom sa vyznal ako málokto,“ hovorí mladý muž, ktorý študuje v dubnickej priemyslovke, kde sa mu darí. Chcel by študovať na vysokej škole v Žiline. Či však na to budú peniaze,  je veľkým otáznikom.

Rodine v nedokončenom domčeku sa nežije ľahko. Dievčatá sa tiesnia v izbičke s poschodovou posteľou a malým, televízorom, ktorý si pamätá ešte minulé storočie, Jozef má svoju izbičku, kde má iba to najnutnejšie - posteľ, malý skladací stolík a ešte menšiu poličku.
V dome sú aj ďalšie izby, nie sú však peniaze na ich zariadenie. Dievčatá veľmi túžia po dvoch dievčenských izbách, aby v jednej by boli dve mladšie sestry a v druhej dve staršie. Natálka sníva o detskej izbičke s vlastnou postieľkou a stolíkom, kde by sa mohla hrať, Miška zasa po študentskej izbe s bielym nábytkom, kde by mala veľký stôl, pri ktorom by sa pripravovala do školy. Otec im to sľúbil, keď ešte žil.

Jozefova smrť prišla ako blesk z jasného neba. Pre rodinu nastali ťažké časy, a to aj finančne. Na obecnom úrade zorganizovali zbierku, časť peňazí išla na pohreb a zvyšok na dokončenie rozrobenej kanalizácie pri dome. Vdove pomohli aj Jozefovi kolegovia, oporou sú aj jej sestry Darina z Hlohovca a Marta z Púchova.

Onedlho budú Vianoce, prvé bez Jozefa. Pani Katka netají, že pre nich budú veľmi smutné a skromné. Na darčeky totiž nezostanú peniaze. S vdovským, sirotskými a prídavkami na deti dostanú 640 eur mesačne. Na prvú výplatu nečaká viac ako 480 eur. Pritom mesačné výdavky rodiny vrátane hypotéky sú takmer 700 eur. Okrem toho potrebuje Katarína zaplatiť stravu, cestovanie, veci pre deti do školy či oblečenie. So splácaním úveru nemešká, bojí sa, aby neprišli o dom. „Hypotéku treba platiť za každých okolností, aj preto musím trikrát obrátiť každé euro, keď plánujem nejaký nákup.“

Už dnes vie, že vianočné priania detí nedokáže splniť. Natálka sníva o koníkovi jednorožcovi, Sabínka túži po domčeku z lega, Simonka by chcela čierne „roztrhané“ rifle a Miška tlačiareň k počítaču. Jožkovi dosluhuje starý notebook, ktorý potrebuje kvôli škole.
Pani Katka nemá hmotné vianočné prianie. „Hlavne, aby sme boli všetci zdraví. To je najdôležitejšie,“ uzavrela skromne mama piatich detí.

Preposlanie projektu

Názov projektu:

Vdova Katka sa bojí, že prídu o dom

Žiadateľ:

Katarína Rédekyová

ID projektu: 201700169

* takto označené polia sú povinné

Otázka k projektu

Názov projektu:

Vdova Katka sa bojí, že prídu o dom

Žiadateľ:

Katarína Rédekyová

ID projektu: 201700169

* takto označené polia sú povinné

Nahlásiť projekt

Názov projektu:

Vdova Katka sa bojí, že prídu o dom

Žiadateľ:

Katarína Rédekyová

ID projektu: 201700169

* takto označené polia sú povinné