Registrácia Zabudnuté heslo

Vdova Lucia s tromi deťmi žije zo 40 eur

Mladá mamička Lucia je vdovou už osem mesiacov, no jej tri malé deti doteraz nedostávajú sirotské. Žijú veľmi skromne, peniaze im ostávajú len na najnutnejšie potraviny.

Žiadateľ:

Lucia Poráčová

ID projektu:

201700147

Oblasť: plus pre ženy - Lokalita: Prešovský kraj - Prešov Dátum platnosti projektu: 07.08.2017 - 07.08.2018

3,000.00 € celkovo potrebných 1,035.00 € získaných 0 € získaných inak 1,965.00 € ešte potrebných
35%
Podporiť projekt

Partner:

Partner: News and Media Holding a.s. - Plus Jeden Deň

Popis projektu

Lucia Poráčová (31) je vdovou už osem mesiacov, no jej tri malé deti doteraz nedostávajú sirotské. A preto Dávidko (10), Adamko (4) a Tamarka (2) môžu iba snívať o veciach, ktoré sú pre ich rovesníkov samozrejmosťou. Ich mesačný príjem je iba 280 eur a po zaplatení podnájmu im zostáva zopár drobných. Nešťastná žena si každý večer poplače, no ráno vstáva s odhodlaním zabojovať o šťastie svojich ratolestí. 

 

Nevedia sa dočkať chvíle, kedy im štát prizná sirotské. Otec detí v januári náhle zomrel v autobuse na ceste za prácou do Belgicka. V tom čase však už boli manželia rozvedení. Keď sa vrátil z Anglicka do Prešova, nedarilo sa mu tu nájsť prácu a preto upadal do depresií a zo smútku začal piť. “Bolo to veľmi ťažké obdobie, neplatil na deti, musela som od neho vymáhať peniaze cez súd. A keď som dosiahla, že mi ho bude platiť štát, manžel zomrel a bolo po náhradnom výživnom, už som na neho nemala nárok,” opisuje mladá žena, ktorá sa aj so svojimi nádhernými a šikovnými deťmi zmieta na hranici chudoby.  

 

Požiadala o sirotské, no na sociálke doteraz preverujú, či by nemohla dostávať peniaze na deti z Anglicka. “Exmanžel tam tri roky pracoval, u nás vraj nemal dostatočný počet odrobených rokov,” vysvetľuje pokorne. Zúfalá žena v bezvýchodiskovej situácii je na materskej s najmladšou dcérou. Roboty sa nebojí, je starostlivá, pracovitá. No nie je jednoduché nájsť si také zamestnanie, aby sa dokázala aj o deti postarať. : “Práca na zmeny vôbec neprichádza do úvahy, deti sú ešte malé, nemôžem ich nechať samé. Nemá mi ich kto postrážiť.” 

 

V tejto neľahkej situácii je preto odkázaná na materský príspevok a rodinné prídavky. Spolu je to 280 eur. Býva v podnájme, v pivničných priestoroch staršej bytovky a platí mesačne 240 eur. Nebyť jej príbuzných či dobrých ľudí, skončila by s deťmi v krízovom centre. Mesačne je totiž ustavične v mínuse a aby prežili, musia sa spoľahnúť na pomoc od iných. Je vďačná svojim rodičom, ktorí sa s ňou podelia aj o to málo, čo majú. Občianske združenie Podaj ďalej jej vypomáha s potravinami, oblečením. A to im musí stačiť. Žiadne nároky nemajú, deti sú rozumné a naučené skromnosti. Dávidka baví rybárčenie. “Našťastie, dedko ma často bráva so sebou, sľúbil mi aj udicu,” teší sa najstarší chlapček. Adamko sa rád hrá s legom a autíčkami, no o kupovaní hračiek ani nesníva a spokojný je s tými, ktoré dostal od starších bratrancov. 

 

Najväčším problémom je však strava, Lucia musí poriadne kalkulovať nad tým, čo uvarí. “Deti nevymýšľajú, zjedia obyčajné špagety s kečupom, majú radi paradajkovú i zeleninovú polievku. Mäso máme iba občas, určite nie každú nedeľu. To by sme si nemohli dovoliť. Aj kuracina je pre nás drahá,” opisuje. Napriek všetkému trápeniu sú deti pre Luciu obrovskou radosťou a vychováva ich v láske a úcte k druhým aj k sebe navzájom. A je to na nich poznať. Všetci sa majú veľmi radi a hoci sú deti malé, dokážu byť vnímaví k potrebám iných. 

Aktuálny status projektu

Doposiaľ sme rodine venovali 640,- eur, ktoré im poslúžili na nové bývanie a nákup školských potrieb. Prečítajte si viac: https://www1.pluska.sk/Regiony/Vychodne-Slovensko/Vdova-Lucia-na-sirotske-caka-marne-S-troma-detmi-zivorila-mesiace

Počet statusov [1]
[1 - 1]

Preposlanie projektu

Názov projektu:

Vdova Lucia s tromi deťmi žije zo 40 eur

Žiadateľ:

Lucia Poráčová

ID projektu: 201700147

* takto označené polia sú povinné

Otázka k projektu

Názov projektu:

Vdova Lucia s tromi deťmi žije zo 40 eur

Žiadateľ:

Lucia Poráčová

ID projektu: 201700147

* takto označené polia sú povinné

Nahlásiť projekt

Názov projektu:

Vdova Lucia s tromi deťmi žije zo 40 eur

Žiadateľ:

Lucia Poráčová

ID projektu: 201700147

* takto označené polia sú povinné